«Φανταστικός ολόσωμος»: Ο γνώστης του BBC με δέος για το αστέρι της Τότεναμ εναντίον της Πόρτσμουθ

Ο Danny Gabbidon ήταν διάχυτος με επαίνους για Χάρι Κέιν αφού ο σταρ της Τότεναμ σκόραρε κόντρα στην Πόρτσμουθ. Ο αρχηγός της Αγγλίας έσπασε το αδιέξοδο στον αγώνα τους για το Κύπελλο Αγγλίας.

Οι Σπερς υποδέχθηκαν τον Πομπήι στον τρίτο γύρο το απόγευμα του Σαββάτου για να ξεκινήσουν την πορεία τους στη διοργάνωση. Όμως η ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ δεν θα έβρισκε μια σημαντική επιτυχία στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, μετά από μόλις πέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κέιν βρήκε τη διαδρομή μέσα από τη στολή της League One.

Ο Κέιν είδε ότι η Τότεναμ ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με άνθηση για να απομακρύνει ένα γκολ Το ρεκόρ όλων των εποχών σε κλαμπ του Jimmy Greaves . Ο 29χρονος πέτυχε το 265ο του γκολ σε 412 παιχνίδια με ένα υπέροχο χτύπημα στην πάνω γωνία μετά από ανταλλαγή πάσες με τον Ράιαν Σεσεγκόν.

Τότεναμ - Πόρτσμουθ: Τρίτος γύρος Κυπέλλου Αγγλίας Emirates
Φωτογραφία από τον Craig Mercer/MB Media/Getty Images

Το γκολ του Κέιν απέδειξε τη διαφορά απέναντι στην Πόρτσμουθ για να δει την Τότεναμ να προκρίνεται στο Κύπελλο Αγγλίας. Το χτύπημα του Άγγλου αστέρα με 80 συμμετοχές έδιωξε επίσης τον πρώην σέντερ μπακ της Ουαλίας, Γκαμπίντον.

«Ο Χάρι Κέιν είναι απλώς ένας φανταστικός παίκτης σε όλα τα επίπεδα», είπε ο Γκάμπιντον Κόκκινο κουμπί του BBC . «Αν καταρρίψεις αυτόν τον στόχο, το κίνημα για αποχώρηση, το μικρό ένα-δύο – ήταν σχεδόν σαν να βλέπεις ένα Νο10. Παίρνει την μπάλα πίσω και τι τελείωμα, λυγίζοντας τη σε αυτή τη μακρινή γωνία».

Τότεναμ Κέιν Πόρτσμουθ
Φωτογραφία από την Charlotte Wilson/Offside/Offside μέσω Getty Images

Ο Κέιν πλησιάζει το ρεκόρ γκολ του Γκριβς με τον νικητή του Κυπέλλου Αγγλίας της Τότεναμ εναντίον της Πόρτσμουθ

Η Τότεναμ εξασφάλισε τη νίκη 1-0 επί της Πόρτσμουθ στο Κύπελλο Αγγλίας χάρη στο γκολ του Κέιν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο φόργουορντ σκόραρε με μία από τις τέσσερις προσπάθειές του το απόγευμα του Σαββάτου, ανά WhoScored . Μόνο ο Σον Χέουνγκ-Μιν θα επιχειρούσε περισσότερα σουτ για κάθε ομάδα με πέντε.

Ο Κέιν σκόραρε επίσης με το μοναδικό του σουτ στο τέρμα μετά από άουτ μια φορά, ενώ οι παίκτες του Πομπήι απέκρουσαν δύο προσπάθειες. Έχει επίσης τώρα 17 γκολ σε 26 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν. Ο επιθετικός έχει πετύχει 15 γκολ σε 18 παιχνίδια της Premier League, συν μία ασίστ.

υπάρχουν 30 αγελάδες σε ένα χωράφι

Η έξοδος από το αδιέξοδο στο Κύπελλο Αγγλίας είδε επίσης τον Κέιν να πλησιάζει στο ρεκόρ γκολ όλων των εποχών στην Τότεναμ. Από τα 265 γκολ του σε 412 εμφανίσεις με τους Σπερς μέχρι στιγμής, ο επιθετικός έχει χτυπήσει τα δίχτυα 15 φορές σε 20 αγώνες Κυπέλλου Αγγλίας τώρα. Οι καλύτερες εκστρατείες του στη διοργάνωση επέστρεψαν τέσσερα γκολ.

Ο Κέιν βρήκε δίχτυα τέσσερις φορές κατά τη διάρκεια των αγώνων του Κυπέλλου Αγγλίας της Τότεναμ το 2016/17 και το 2017/18 σε τρεις και τέσσερις εμφανίσεις. Πέτυχε επίσης τρία γκολ σε τρεις εμφανίσεις την περασμένη σεζόν. Αλλά ο Antonio Conte θα ελπίζει ότι αυτή η θητεία δεν θα είναι επανάληψη των σειρών του με ένα γκολ σε τρεις σεζόν.

Σε άλλα νέα, Ο Carragher χαιρετίζει τον άσο με 200.000 £ την εβδομάδα ως MOTM εναντίον της Chelsea, λέει ότι κράτησε τη Man City 'στο παιχνίδι'